Kalatähe lugu

Tee KalaTäheni ehk kaladele rattad alla

KalaTäht on pereettevõtte Kaarupuu OÜ loodud bränd, mille valmimisele andis hoogu juurde Prialt saadud Leaderi toetus Kaarupuule OÜ’le. Maailma esmaesitlus toimus 12.07.2019 Taevaskojas. Alates sellest päevast saavad kvaliteetsete kalaroogade armastajad kogeda uudset kalapüügi- ja söögielamust. Nimelt pani julge kalaentusiast Tähti Tobreluts kalaakvaariumile „rattad alla,“ et värske kala saaks sõita kogu Eesti inimeste juurde.

See, kuidas uus ja unikaalne ettevõtmine alguse sai, räägib Tähti lähemalt.

Kuigi veealune maailm on mind alati huvitanud, ei arvanud ma kooliajal, et oma elu sellega seon. Maaülikooli valikutes kalakasvatuse eriala märgates aga sähvatas minus miski –  tundsin, et see ongi see! Tagantjärele võin öelda, et küllap see saatus oli.

Üks ammune unenägu ennustas mulle tulevikku justkui ette. Nägin nimelt unes rohelist ruumi, kus kahe sõbraga juttu ajasime. Ärgates mõtlesin, et hirmus veider – ma ju ei tunne neid inimesi! Mõni aasta hiljem leidsin end üliõpilasena aga täpselt samasugusest ruumist ja samasuguse jutuajamise keskelt ning loomulikult tuli too unenägu mulle kohe meelde – déjà vu.

Juba ülikooliajal töötasin tiigiturismi ettevõtetes. Esmased kalameistri teadmised ja praktilise kogemuse sain Kauksi Forellist, seejärel töötasin Tatra Forellis. Kniks ja aitäh meistritele Jannole ja Aivarile. Kuna kalaturism oli mulle hingelähedane, uurisin seda valdkonda ka oma magistritöös (Fishing tourism in Estonia).

Pärast magistritöö kaitsmist sumedal suveõhtul istusin koos oma kalli mehega terrassil. Jutustasime maast ja ilmast, muuhulgas tööst. Sel õhtul otsustasime, et edaspidi tegeleme ainult sellega, mis meile meeldib ning mida me kõige paremini oskame. Minu südamekutse on kalaturism. Teisi ma kopeerida ei tahtnud, vaid teha uutmoodi, et rikastada ja arendada kogu kalaturismisektorit. Elari vaikis mõtlikult ning teatas siis kindlameelselt ja naerulsui – me paneme kaladele rattad alla! Algul pidasin seda naljaks, kuid tegelikult oli see maailma parim mõte! Ja nii see lugu alguse sai.

Meie peas olid mitmed dilemmad. Inimesed tahavad kalu näha! Kuidas aga elavad kalad nende juurde viia? Paneme haagise peale akvaariumi? Millist kalaliiki pakkuma hakkame?
Kuna Eestis kasvatatakse kõige rohkem vikerforelli, mis on siin hinnatud vääriskala, siis seda otsustasimegi hakata pakkuma ning küpsetame kohapeal!

Siht seatud, algas igapäevane töö mobiilse kalaturismi nimel. 2019 juulis sai kontseptsioon lõplikult paika, kõik detailid viimseni läbi mõeldud ja KalaTäht oligi valmis. Ikka selleks, et pakkuda kalaelamust kogu Eestile.

Jutt sellest, nagu ei vajaks kala mingisugust erikohtlemist, ei vasta tõele – vajab küll!
See, et kala häält ei tee, ei tähenda, et temasse ei pea aupaklikult suhtuma. Tean omast kogemusest, et kalaliha on kvaliteetne ja maitsev siis, kui uimekandjat on tema eluajal hästi koheldud. Minu jaoks on väga oluline, et forelle kasvatatakse heades tingimustes. Vees peab olema stabiilselt jahe temperatuur, vesi selge ja hapnikusisaldus kõrge. On väga oluline, et kala elu lõppeks veest väljapüüdmise järel kiiresti ja piinadeta. Mingil juhul ei tohi kala olla haige, stressis, vigastatud ega nö mudamaitsega, sama oluline on KalaTähe akvaariumi igapäevane hooldus. KalaTähte varustab kalakasvataja, kes teeb oma tööd hoole ja armastusega ning suhtub kvaliteeti samasuguse rangusega nagu mina.

Hästikoheldud kala liha küpseb hõrgult ja paisub ahjus nagu saiake. Sinna juurde õiged ürdid ja tulemus lausa sulab suus! Õigete ürtide, nende koguse ja kombinatsiooni, leidmine on minu jaoks olnud samuti omamoodi rännak. Nüüd võin küll öelda, et olen kohale jõudnud. Märksõna on siin tasakaal – pärast maitsestamist peab olema tunda nii värske kala kui ka ürtide lõhna ja eks neid nippe ole aja jooksul tekkinud veel.   

KalaTäht – ideest teostuseni – ei sündinud niisiis sugugi üleöö, vaid küpses omajagu. Küpses täpselt parajaks ning sisaldab kõike seda, mis on mulle oluline: õnnelikult elanud vikerforellid, eestimaine värske ja maitsev toit ning rahulolevad kliendid!  

Tähti Tobreluts, kalaturismi entusiast, MSc kalakasvatus

Õnn on tõdeda seda, et me mõlemad saame nüüd olla oma töö peremehed ja tegeleda sellega, mida me kõige rohkem armastame. Tähti kaasa, Elari suurim kirg on metsandus ja ehitamine, millest on sündinud perekonna teine ettevõtmine, firma Kaarupuu OÜ, mis tegeleb täispuidust sise- ja välimööbli valmistamisega. Loe lähemalt siit.